środa, 29 lutego 2012

Jak odkryć język miłości u siebie, swojego partnera czy dziecka?

  Autor: Nina Olszewska
                                                                               
   
    Z poprzednich wpisów wiemy, że każdy znasz ma swój zbiornik emocjonalny, który napełnia się bezwarunkową miłością. Jeśli chcemy, by ten zbiornik nasz, naszego partnera czy dziecka był pełen, musimy odkryć język miłości każdej z osób. Ważne jest, byś znała swój język miłości, gdyż w ten sposób możesz zadbać o siebie, o swój zbiornik emocjonalny, by był pełen miłości. Stąd już prosta droga do polepszenia jakości relacji z innymi – będziesz miała się czym dzielić, by nie żebrać już więcej o ochłapy tzw. „miłości”. Odkrycie języka miłości u siebie, swojego partnera czy u dziecka wymaga czasu, ale jest wiele wskazówek, które mogą w tym pomóc. Istnieje kilka sposobów odkrycia podstawowego języka - swojego czy drugiej osoby, których listę podaję poniżej. Odpowiedz szczerze na postawione pytania. Obserwuj osobę, której język chcesz zweryfikować, również oczywiście siebie. Słuchaj, co mówisz i co mówią osoby wokół Ciebie. Zadawaj pytania. Bądź otwarta – swoje założenia, przekonania i oczekiwania zaproś za drzwi swojego serca i umysłu:) Proponuję skupić się na jednej osobie i robić to po kolei, a nie przyglądać się kilku osobom naraz. Daj sobie czas na to. Ok,  to do dzieła!
  •   W jaki sposób okazujesz miłość swojemu partnerowi, rodzicom, dzieciom? W jaki sposób partner okazuje miłość Tobie, dzieciom, swoim rodzicom? A jak robi to Twoje dziecko względem Ciebie, drugiego Rodzica, dziadków? – często okazujemy miłość bliskim w sposób, w jaki sami chcemy ją otrzymać;
  •   W jaki sposób okazujesz miłość lub uznanie innym osobom? Jak to robi Twój partner, a jak dziecko? – chodzi o spontaniczne pomysły, a nie namowy z Twojej strony, Twojej połówki czy rodziców;
  •   O co najczęściej prosisz swego partnera? A o co najczęściej prosi Cię Twój partner, dziecko? – rzeczy, o które najczęściej prosimy, zwykle wskazują na nasz podstawowy język miłości, np. „Czy możemy pójść dzisiaj na spacer?” jest oczekiwaniem, że poświęcimy tej osobie czas;
  •   Na co najczęściej się skarżysz w relacji z partnerem? Na co narzekasz? Czego ci brakuje? A na co najczęściej skarży się dziecko czy Twoja połówka? - to, na co narzeka dana osoba, często wiele mówi o jej podstawowym języku miłości; jeśli kilka skarg należy do tej samej kategorii, może to być wskazówką na temat podstawowego języka miłości, np. „Nigdy nie masz dla mnie czasu”, „Nie chodzimy już razem do parku/kina” (czas);
  •   Co, według Ciebie, mogłoby poprawić więź pomiędzy Tobą a partnerem/dzieckiem? Jeśli mogłabyś coś w tej osobie zmienić, co by to było?
  •  Wybierz pomiędzy dwoma propozycjami, proponowanymi przez partnera czy dziecko – co jest dla Ciebie ważniejsze? Kiedy poczujesz się bardziej kochana? Dawaj dziecku/partnerowi wybór pomiędzy dwoma językami miłości (np. czas a afirmacja, dotyk a pomoc, itd.) i obserwuj decyzje, jakich wyborów dokonuje, np. „Dziś wieczorem mam trochę wolnego czasu, możemy pójść razem na spacer lub pomogę uszyć ci nową spódniczkę, co wolisz?” (czas a pomoc), „Wolisz, bym Cię pomasowała czy poszła z Tobą do kina? (dotyk a czas);
  •   Za co cenisz swoich przyjaciół? Co takiego robi …...................................... (tu wstaw imię swojej najlepszej przyjaciółki/przyjaciela), że uważasz ją/go za najlepszego przyjaciela? Podobne pytania zadaj swoim bliskim, np. „Kto jest twoim najlepszym przyjacielem? Co takiego robi …, że uważasz go za najlepszego przyjaciela?”, „Co byś zrobiła, gdybyś chciała okazać babci, że ją kochasz?” oraz odwołujące się bezpośrednio do relacji rodzica z dzieckiem (do nastolatków) czy pomiędzy małżonkami: „Co, według ciebie, mogłoby poprawić naszą więź?”, „Jeśli mógłbyś coś we mnie zmienić, co by to było?”,
  •   eksperymentowanie – zastosuj po kolei wszystkie języki miłości, poświęcając tydzień na każdy z nich i obserwuj reakcję partnera/dziecka, np. w jednym tygodniu okazujemy więcej niż zazwyczaj czułości poprzez dotyk, następnego tygodnia ograniczamy dotyk i wyrażamy więcej afirmacji słownych i tak po kolei każdy język; obserwujemy reakcję dziecka/partnera – na ile poddaje się temu, na ile mu to odpowiada, jak reaguje na nasze zabiegi.
W kolejnych artykułach opiszę poszczególne języki miłości, co na pewno ułatwi szukanie swojego języka. Zachęcam Cię jednak do wcześniejszego przyjrzenia się sobie i swoim bliskim – potem to zweryfikujesz. Owocnej pracy:) Baw się przy tym i niech to procentuje w relacjach:)

Więcej w:
Campbell R., Chapman G. (2005). Sztuka okazywania miłości dzieciom, czyli jak sprawić, aby dziecko czuło się kochane. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio.
Campbell R., Chapman G. (2004). Sztuka okazywania miłości dorosłym dzieciom, czyli jak bez wtykania nosa w życie młodych pomóc im osiągnąć samodzielność. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio.
Chapman G. D. (2003). Sztuka okazywania miłości nastolatkom, czyli jak nie tracąc relacji porozumieć się ze swoim zbuntowanym dzieckiem. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio.
Chapman G. D. (2004). Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie. Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio.

1 komentarz:

  1. Serwis bezpłatnych ogłoszeń drobnych z Radomia i województwa mazowieckiego. Ogłoszenia Radom zgromadzone są w kilku kategoriach tematycznych: praca, oferty pracy Radom, nieruchomości, mieszkania Radom, motoryzacja, usługi i firmy, oddam lub przyjmę za darmo, zamienię, zwierzęta, turystyka i sport, ogłoszenia towarzyskie Radom. Dodawanie ogłoszeń zwykłych jest zupełnie darmowe, ale można wyróżniać ogłoszenia za pomocą usługi sms premium.

    OdpowiedzUsuń