czwartek, 10 maja 2012

Język prezentów


Autor: Nina Olszewska
                                                             

   Piątym i zarazem ostatnim językiem miłości jest język prezentów.  
Jest to ofiarowywanie prezentów kupnych lub własnoręcznie zrobionych. Prezent to dar niezależny od zasług, przejaw łaskawości innego człowieka. Prawdziwy prezent nie jest wynagrodzeniem za wykonaną usługę, natomiast jest dawany z dobrej, nieprzymuszonej woli. W sytuacji, gdy na prezent trzeba zasłużyć, staje się on zapłatą. Prezent jest przede wszystkim dowodem pamięci - to coś, co można wziąć do ręki i powiedzieć: „Popatrz, on myślał o mnie”. Prezenty mogą mieć różną postać, rozmiar, kolor i kształt. Niektóre są drogie, inne nic nie kosztują – ich cena jest nieważna, gdyż liczy się fakt, że myślimy o danej osobie. Dla osoby, której podstawowym językiem miłości jest otrzymywanie prezentów, wartość pieniężna ma drugorzędne znaczenie. Prawdziwa wartość prezentu nie wynika z jego rozmiaru ani ceny, lecz bierze się z miłości, jaką prezent wyraża.
Prezenty można kupić, znaleźć lub wykonać własnoręcznie. Jeśli trafia w zainteresowania i rozwija wyobraźnię dziecka, może mieć dla niego wielkie znaczenie i wyraźnie wzmocnić więzi. Prezentami mogą być też rzeczy niezbędne do życia, np. buty, ubranie – wręczając je z miłością, dajemy drugiej osobie to, co najlepsze.
Jednym z większych darów, jakie można komuś podarować, jest ofiarowanie swojego czasu, siebie. Jest to nasza fizyczna obecność w chwili kryzysu, bycie tam, gdzie dziecko czy partner potrzebuje nas.
Każdy podarunek, niezależnie, czy jest rzeczą niezbędną czy przejawem luksusu, może być przejawem miłości, jeśli z takiej okazji uczyni się wyjątkowe wydarzenie, stąd  ma znaczenie ceremoniał towarzyszący wręczaniu prezentów. Ważne, by prezenty były zapakowane i ofiarowywane w jakiś twórczy i niezwykły sposób. Im większa pomysłowość, jaką wykazujesz przy zapakowywaniu i wręczaniu prezentu, tym większe dajesz odczucie miłości. Nowe spodnie czy buty warto zapakować ładnie i wręczyć w obecności całej rodziny.
Jednak nie wszystkie prezenty powinny być wręczane w obecności innych członków rodziny. Wartość niektórych z nich, szczególnie bardzo osobistych, wzrasta, jeśli zostaną wręczone bez świadków.
Jeśli nie będziemy wręczać prezentów jako szczególnego wyrazu miłości, dzieci zaczną uważać je za coś oczywistego i przestaną dostrzegać miłość, jaką mają one wyrażać. Błędem jest obsypywanie prezentami, przesada w ich kupowaniu, wynagradzanie niedostatku uczuć w ten sposób czy przekupywanie za ich pomocą – lepiej dawać mniej prezentów, ale wybierać je starannie, by miały znaczenie. Warto przy tym brać preferencje osoby, którą chcemy obdarować - wybrać prezent, który ta osoba naprawdę pragnie.
Osoby, których podstawowym językiem miłości jest język prezentów,  umieszczają nowy prezent w centralnym miejscu swojego pokoju. Dzieci z dumą pokazują go swoim kolegom i koleżankom. Dla takiej osoby prezenty są czymś więcej niż tylko rzeczami – są namacalnym dowodem miłości o dużym znaczeniu emocjonalnym. Tym, co jest druzgoczące dla osoby, której podstawowym językiem jest język prezentów, jest sytuacja, kiedy w złości niszczymy lub odbieramy prezent.

We wcześniejszych wpisach opisałam w skrócie koncepcję pięciu języków miłości.

Więcej w: Chapman G. D. (2004). Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie. Jak okazywać miłość, by twój partner czuł się kochany. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz