wtorek, 28 maja 2013

Obudź w sobie liderkę

Autor: Gosia Zimniak
 
                                                        

Magazyn „Forbes” ogłosił jakiś czas temu listę 100 najbardziej wpływowych kobiet 2013 roku. Panie te pochodzą z różnych światów, reprezentują różne stanowiska i branże. Są wśród nich osoby zasiadające na czele wielkich firm, państw, ale i kobiety nauki, artystki oraz celebrytki . To co je wszystkie łączy to fakt, że są liderkami. Zarządzają, przodują w tym, co robią, wyróżniają się, a wyznawanymi wartościami „zarażają” innych. Warto brać z nich przykład, warto pielęgnować i rozwijać w sobie ducha przywództwa, ponieważ liderkami możemy być nie tylko na czele zespołu w pracy, ale i we własnej, jednoosobowej firmie, a także w domu, gdzie zarządzanie i dobra organizacja jest nie mniej ważna niż w niejednym przedsiębiorstwie. 
Być może nie ma uniwersalnego przepisu na sukces wg najbardziej wpływowych kobiet świata, ponieważ każda z nich jest inna, ale na pewno można wyodrębnić wiele ich wspólnych cech, które sprawiają, że na tej liście się uplasowały.

Jasna wizja
Liderka posiada wizję tego, kim chce być i do czego dąży w życiu i karierze zawodowej. Co więcej, potrafi wizję tę jasno przedstawić i zarazić nią innych. Tak jest w przypadku Janet Napolitano (z ósmego miejsca listy), która jest sekretarzem bezpieczeństwa krajowego w gabinecie Baracka Obamy. Swój styl przywództwa określa jako: „pamiętanie o długoterminowej wizji przy jednoczesnym zwalczaniu codziennych kryzysów” (cyt. za forbes.pl). Z kolei Sara Blakely – najmłodsza miliarderka, założycielka prawie legendarnej już marki SPANX stworzyła własną wizję nowoczesnej bielizny wyszczuplającej. Zwolenniczkami tej wizji jest wiele kobiet z show biznesu, które nie wstydzą przyznać się, że noszą bieliznę SPANX.
Jak żyć własną wizją? Odpowiedz sobie na pytanie: czy wiem co chcę osiągnąć? Jasność działania to 80 % sukcesu zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Skuteczna liderka powinna posiadać przejrzysty obraz swoich zobowiązań i celów oraz spodziewanych rezultatów działań.

Wytyczanie nowych kierunków
 Angela Merkel zajmująca najwyższą pozycję na liście najbardziej wpływowych kobiet świata jest pierwszą kobietą na stanowisku kanclerza Niemiec. Natomiast Christine Lagarde- pierwszą kobietą zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
A Ty, w czym możesz przodować? Co wyjątkowego możesz zaproponować innym ludziom? Nie bój się wytyczać nowych kierunków, znajdź niszę swojej działalności i coś, co wyróżni Cię na tle konkurencji.

Nastawienie na działanie i nieustanny rozwój  
Liderka pozostaje cały czas w ruchu, jest pełna inicjatywy. Kiran Mazumdar-Shaw – założycielka indyjskiego przedsiębiorstwa biofarmaceutycznego Biocon zaczynała jako 25-latka, zakładając firmę w budynku garażu. Po 30 latach, dzięki usilnym staraniom i ciągłemu rozwojowi firma Biocon zajmuje wielki kampus w mieście Bangalore, zwanym indyjską Doliną Krzemową. Natomiast Beyonce Knowles (uplasowała się na 17 miejscu listy) , która w branży muzycznej osiągnęła już chyba wszystko rozwija się na innych frontach: aktorsko i jako projektantka ubrań. Ostatnio nawet wyreżyserowała autobiograficzny film dokumentalny, który przyciągnął przed telewizory prawie 2-milionową widownię.
Bycie liderką to nie tylko stanowisko i spisane na kartce cele. Ważne, żeby te cele realizować, nieustannie działać i rozwijać się. Już dziś określ, jakie konkretne działania możesz podjąć, aby przybliżyć się do realizacji swojej wizji.


Konsekwencja
Konsekwentne realizowanie własnej wizji jest niesamowicie ważne. Pomimo niepowodzeń, które czasami mogą się zdarzyć liderka nigdy się nie poddaje.  Jak mawiała Julie Andrews: „Dla mnie odnieść sukces, to upaść dziewiętnaście razy i dopiąć celu przy dwudziestej próbie.” Doskonałym przykładem żelaznej konsekwencji jest Hilary Clinton, którą poznaliśmy jako amerykańską pierwszą damę, z czasem została członkinią Senatu oraz Sekretarzem Stanu. Obecnie nie jest zaangażowana w działalność polityczną, jednak ciągle postrzegana jest jako  murowana kandydatka w wyścigu o fotel prezydencki. 

Otwartość na drugiego człowieka
Liderka umie współpracować, słuchać i wydobywać z innych ludzi to, co najlepsze. Projektantka mody Tory Burch (z miejsca 69 listy) uczestniczy w 10 spotkaniach networkingowych rocznie, ponieważ wierzy, ze spotykanie innych (zwłaszcza przedsiębiorczych kobiet) pomaga w tworzeniu trwałych relacji, które pomagają w karierze i w drodze do sukcesu. Jednak otwartość na drugiego człowieka nie ogranicza się jedynie do współpracy na płaszczyźnie zawodowej. Najbardziej wpływowe kobiety świata niosą pomoc innym, wspierają i inspirują. Znajdująca się na trzecim miejscu listy Melinda Gates wraz z mężem prowadzą fundację, której celem jest walka z chorobą polio. Nie trzeba chyba wspominać o prężnej działalności charytatywnej Michelle Obamy – pierwszej damy Ameryki. Z kolei „pierwsza dama” Facebooka – Sheryl Sandberg znana jest z motywowania kobiet do bycia odważniejszymi w świecie biznesu. Pamiętamy jej płomienne wystąpienie podczas konferencji TED w grudniu 2010 roku, podczas którego podała powody, dlaczego mamy na świecie tak mało kobiet-liderów i apelowała, że należy to jak najszybciej zmienić.

Zatem życzę odwagi!


1 komentarz: